Zespół Szkół im. Karola Libelta w Gołańczy

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1064629
    • Do końca roku: 256 dni
    • Do wakacji: 63 dni
  • Kartka z kalendarza

Historia - kształcenie

 

KSZTAŁCENIE

         Dwuletnia Gminna Szkoła Rolnicza w Gołańczy rozpoczęła działalność 3 listopada 1945 r. Organizatorem i pierwszym kierownikiem szkoły rolniczej w Gołańczy był inż. Florian Jóźwiak. Nie było problemu z naborem uczniów do pierwszej klasy, którą w całości utworzyło 24 młodych mężczyzn, w mocno zróżnicowanym przedziale wiekowym (18-30 lat). Bywało i tak, że przy stole lekcyjnym zasiadł uczeń ubrany jeszcze w mundur wojskowy, a nauczyciel był prawie jego rówieśnikiem. Taka była specyfika szkoły w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Nauczyciele mieli więc za zadanie przede wszystkim zniwelować różnice w wykształceniu podstawowym między uczniami, a dopiero w drugiej kolejności następowało przekazywanie nowych treści i podnoszenie poziomu wiadomości, umiejętności i sprawności.

            W 1946 r. dokonany został drugi nabór do szkoły rolniczej w Gołańczy. Tym razem przyjęto także dziewczęta. Zmieniła się w związku z tą sytuacją nazwa placówki na Dwuletnia Męska i Żeńska Szkoła Rolnicza w Gołańczy.

            Pierwsi absolwenci Dwuletniej Gminnej Szkoły Rolniczej (z pierwszego naboru) w Gołańczy ukończyli ją 31 października 1947 r.

Nowym kierownikiem (od 1 listopada 1946) został Mieczysław Kulczyński. Dziewczęta uczyły się 15 przedmiotów, a chłopcy 13. Dziewczęta zamiast hodowli zwierząt i organizacji prowadzenia gospodarstw wiejskich miały dodatkowe przedmioty, takie jak wychowanie dzieci, zaopatrywanie rodziny w odzież, żywienie rodziny, urządzanie i prowadzenie domu. Były przygotowywane do roli gospodyni domowej, uczyły się szycia, gotowania, pieczenia ciast i szydełkowania. Ponadto prowadziły przydomowe ogródki i warzywniki. Chłopcy natomiast zapoznawali się z produkcją roślinną i hodowlą zwierząt, a także poznawali tajniki mechanizacji w rolnictwie. Przedmiotów zawodowych uczyli oprócz kierownika szkoły także Edmund Suchorski, Stanisław Peretiatkowicz i pan Plewa z Czeszewa (kierowca-mechanik), który uczył obsługi ciągnika rolniczego, bowiem szkoła posiadała ciągnik typu Lanz Bulldog.

Ostatniego naboru do Dwuletniej Średniej Szkoły Rolniczej w Gołańczy  dokonano w 1950r. Po trzech miesiącach nauki młodzież zmuszona została jednak do przeniesienia się do innych szkół, ponieważ 1 stycznia 1951 r. działalność szkoły rolniczej w Gołańczy została zawieszona. Nie było to spowodowane nieudolnością czy złą wolą nauczycieli, kierownika szkoły czy lokalnych władz ani brakiem zainteresowania tą szkołą ze strony młodzieży. Taki los spotkał większość ówczesnych szkół rolniczych w Polsce. Była to decyzja Biura Politycznego Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej z 1949 r.

Lata 1951-1956 to okres poważnego regresu w rozwoju kształcenia i samokształcenia rolniczego na poziomie niższym. Są to lata nasilającej się polityki kolektywizacji rolnictwa, kiedy powstały Państwowe Gospodarstwa Rolne i rolnicze spółdzielnie produkcyjne, często kosztem chłopskich gospodarstw indywidualnych.

Od 1956 r. zmienił się stosunek władz państwowych do polityki rolnej i szkolnictwa rolniczego. Zaniechano procesu kolektywizacji wsi. Zaangażowanie niektórych mieszkańców Gołańczy i okolicznych wsi, także absolwentów szkoły rolniczej z lat 1947-1950, którzy widzieli sens i potrzebę istnienia tego typu szkoły w tutejszym środowisku, doprowadziło do reaktywowania 8 listopada 1958 r. Dwuzimowej Szkoły Rolniczej. Stało się to możliwe dzięki staraniom Kazimierza Buksakowskiego, ówczesnego przewodniczącego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Wągrowcu, oraz panów – Stanisława Abramowskiego i Józefa Felskiego. Jeszcze zanim szkoła rozpoczęła działalność, na stanowisko kierownika i jej organizatora powołany został 1 września 1958 r. Mieczysław Kulczyński, kierownik szkoły w latach 1948-1950. Do Gołańczy powrócił z Witkowa nauczyciel Edmund Suchorski. To on z grupą wymienionych wyżej rolników jeździł po okolicznych wsiach i agitował młodzież do zapisywania się do szkoły rolniczej. Do I klasy przyjęto wówczas 25 chłopców, a zajęcia rozpoczęły się 8 listopada 1958 r

3 listopada 1959 r. odbyła się kolejna inauguracja nowego roku szkolnego. Na pierwszy semestr zapisało się 26 uczniów, podobnie jak w latach poprzednich byli to sami chłopcy.

28 marca 1963 r. podczas końcowych egzaminów zmarł nagle na zawał serca kierownik szkoły Mieczysław Kulczyński.

 Od 1 kwietnia 1963 r. obowiązki kierownika szkoły przejął Edmund Suchorski. 8 kwietnia tego roku po raz pierwszy świadectwa ukończenia Dwuzimowej Szkoły Rolniczo-Gospodarczej otrzymały dziewczęta (25 osób). W tym też roku (11 listopada) rozpoczął pracę w szkole jako nauczyciel Dominik Niedbalski, późniejszy długoletni jej dyrektor.

            Ważnym i przełomowym momentem w funkcjonowaniu szkoły rolniczej w Gołańczy był rok szkolny 1964/65. 1 września 1964 r. powołano do życia trzyletnie Państwowe Technikum Rolnicze i podjęto decyzję o zlikwidowaniu Dwuzimowej Szkoły Rolniczej, a w jej miejsce powstała 1 września 1965 r. dwuletnia koedukacyjna Zasadnicza Szkoła Rolnicza. W 1967 r. po raz pierwszy w historii szkoły jej mury opuścili technicy rolnicy (34 osoby) i po raz pierwszy przeprowadzono egzamin maturalny. Pierwszymi maturzystami zostali m.in. Ryszard Zmudziński i Andrzej Kufel. W 1968 r. nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora szkoły. Funkcję tę zaczął pełnić Władysław Puślecki. Po roku zastąpił go Kazimierz Korpowski (od października 1969), który we wrześniu 1970 r. został zastępcą dyrektora PGR w Gołańczy, a na dyrektora szkoły rolniczej został mianowany Dominik Niedbalski (od 1 września 1970).

            Rosły rola i uznanie szkoły w miejscowym środowisku, Duża w tym zasługa także absolwentów, którzy budowali autorytet i uznanie dla szkoły, bowiem byli cenionymi pracownikami i fachowcami

Lata 70. to okres dynamicznego rozwoju szkoły rolniczej w Gołańczy. 1 września 1973 r. rozpoczęło naukę w gołanieckiej szkole w ośmiu oddziałach 320 uczniów, w tym po raz pierwszy uczniowie nowej szkoły dla chłopców, tj. Zasadniczej Szkoły Mechanizacji Upraw Polowych, w której nauka trwała trzy lata. W następnym roku została ona zastąpiona przez Zasadniczą Szkołę Mechanizacji Rolnictwa (od 1 września 1974).

dotychczasowe szkoły rolnicze w powiecie wągrowieckim stały się filiami szkoły w Gołańczy, która przekształciła się w Powiatową Szkołę Centrum Kształcenia Rolniczego. W jej skład w latach 1974/1975 wchodziły:

  • Zasadnicza Szkoła Rolnicza (ZSR) w Gołańczy (dwa oddziały) oraz

            ­– filia ZSR w Damasławku (dwa oddziały)

            – filia ZSR w Stępuchowie (dwa oddziały)

            – filia ZSR w Wągrowcu (dwa oddziały)

1 września 1975 r. powołano także Telewizyjne Technikum Rolnicze (TTR), które kształciło słuchaczy w systemie zaocznym. Ponadto szkoła w Gołańczy prowadziła nadzór pedagogiczny i przeprowadzała egzaminy kwalifikacyjne III stopnia z przysposobienia rolniczego.

            Istotnym momentem w rozwoju szkół rolniczych w Gołańczy było powołanie przez Urząd Wojewódzki w Poznaniu 1 stycznia 1975 r. Zespołu Szkół Rolniczych (działalność od 1 września) oraz nadanie 27 września 1976 r. Zespołowi Szkół Rolniczych w Gołańczy imienia Karola Libelta przez Ministerstwo Rolnictwa. Od tego czasu corocznie 27 września obchodzony jest w szkole Dzień Patrona.

            Uhonorowaniem całokształtu dorobku dydaktyczno-wychowawczego Zespołu Szkół Rolniczych im. K. Libelta w Gołańczy było przyznanie i wręczenie sztandaru w dniu 23 kwietnia 1977 r., ufundowanego przez społeczeństwo i rolnicze zakłady rejonu Gołańczy.

             1 września 1977 r. rozpoczęło działalność 5-letnie Technikum Rolnicze oraz w 1978 r. powołano 3-letnie Technikum Mechanizacji Rolnictwa

Rok szkolny 1978/1979 był rekordowym w historii szkoły, bowiem naukę pobierało 800 uczniów i słuchaczy w 23 oddziałach.

            Zespół Szkół Rolniczych im. K. Libelta w Gołańczy obok Zespołu Szkół Rolniczych w Złotowie był w latach 80. największą tego typu placówką w byłym województwie pilskim. Zatrudniał na stałe 32 nauczycieli w pełnym wymiarze godzin i ponad 20 dochodzących w niepełnym wymiarze czasu pracy, a rekrutujących się z doświadczonych pracowników przedsiębiorstw gospodarki rolnej oraz około 30 pracowników administracyjno-ekonomicznych i obsługi.

1 września 1990 r. nowym dyrektorem Zespołu Szkół Rolniczych im. K. Libelta w Gołańczy został długoletni wicedyrektor Eugeniusz Hańczuk. Systematycznie poprawiał się poziom nauki w Zespole Szkół Rolniczych, o czym najlepiej świadczy stały wzrost liczby laureatów eliminacji okręgowych, a także centralnych Olimpiad Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.       1 września 1992 r. uruchomiono Wieczorowe Technikum Mechanizacji Rolnictwa (WTMR). 1 września 1995 r. rozpoczęło działalność 4-letnie Liceum Rolnicze.      Po siedmiu latach sprawowania funkcji dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych im. K. Libelta w Gołańczy 31 sierpnia 1997 r. przeszedł na emeryturę Eugeniusz Hańczuk. Od 1 września 1997 r. dyrektorem została absolwentka i nauczycielka gołanieckiej szkoły Małgorzata Osuch. Zespół składał się wówczas z 17 oddziałów (14 w Gołańczy i trzy w Damasławku) i pięciu typów szkół.

            Koniec lat 90. zbiegł się z poważnymi zmianami w systemie oświatowym, Odbiło się to również na funkcjonowaniu Zespołu Szkół Rolniczych w Gołańczy. W kolejnych latach przestały funkcjonować niektóre szkoły. Istniejące od 1964 r. 3-letnie Technikum Rolnicze po 36 latach przestało istnieć z braku kandydatów. Natomiast Technikum Mechanizacji Rolnictwa w systemie kształcenia młodzieżowego zakończyło działalność w 2004 r., a w systemie wieczorowym dla dorosłych w 2005 r.

W miejsce tych szkół powołano w 1998 r. Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego. W roku szkolnym 1999/2000 Liceum Ogólnokształcące, a w 2000 r.. Zasadniczą Szkołę Zawodową – oddział wielozawodowy, która z powodzeniem funkcjonuje do chwili obecnej  oraz 5-letnie Liceum Agrobiznesu.

Reforma systemu oświaty (wprowadzenie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych od 1 września 2002 r.) spowodowała, że uchwałą Rady Powiatu w Wągrowcu 1 września 2002 r. zmieniono nazwę szkoły na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Karola Libelta w Gołańczy (ZSP).

            W 2003|2004 otwarte zostały nowe szkoły dla dorosłych, tj. Liceum Ogólnokształcące,  Szkoła Policealna (SP-i) w zawodzie technik informatyk

            Rok szkolny 2004/2005 przyniósł dalszy rozwój szkoły wzbogacany o nowe oferty kształcenia. Utworzona zastała klasa o profilu zarządzanie informacją (w LP-i) oraz Technikum Uzupełniające (TU-r) w zawodzie technik rolnik w systemie zaocznym.

            Wiosną 2006 r. podjęto działania proceduralne związane z otwarciem Szkoły Policealnej dla Młodzieży w zawodzie technik hotelarstwa, która zaczęła funkcjonować od 1 września.

Od 1 września 2006 r. nowym dyrektorem szkoły został jej absolwent i nauczyciel Bogdan Koczorowski. Nowa dyrekcja szkoły początkowo kontynuowała kształcenie w uruchomionych typach szkół i zawodach istniejących wcześniej. Z czasem niektóre kierunki ulegały wygaszaniu z różnych powodów, np. z mocy rozporządzeń ministerialnych lub z powodu braku naboru uczniów w związku z niżem demograficznym. Dyrektor Bogdan Koczorowski otwierał także nowe kierunki kształcenia. W 2007 r. uruchomiono w ramach technikum czteroletniego nowe zawody: technik informatyk – dla młodzieży, technik żywienia i gospodarstwa domowego – dla dorosłych.

Natomiast 1 września 2009 r. rozpoczęto kształcenie w zawodzie technik rolnik (w istniejącej od 2003 r. Szkole Policealnej dla dorosłych).

Od 4 stycznia 2013 Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Gołańczy poszerzył ofertę edukacyjną o kształcenie ustawiczne w formach pozaszkolnych. Efektem tej decyzji było zorganizowanie kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zawodzie rolnik (K1.) Rok później, 5 września 2014 r., uruchomiono kursy kwalifikacyjne w zawodzie technik rolnik (K2.).

W latach 2007-2009 trwały prace związane z przystosowaniem pokoi w internacie na trzy sale lekcyjne, z remontem pokoi internackich oraz przystosowaniem części internatu na organizację Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Konsekwencją  tych działań było rozpoczęcie w 2010 roku działalności Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii.

 

Efektem kształcenia są absolwenci, którzy zajmują wysokie stanowiska w administracji państwowej, w szkolnictwie, są lekarzami, rzemieślnikami, przedsiębiorcami, prowadzą nowoczesne gospodarstwa rolne. Absolwenci są dumą naszej szkoły.

 

(Opracowano na podstawie książki Małgorzaty i Wojciecha Osuchów Zespół Szkół Rolniczych i Ponadgimnazjalnych im. Karola Libelta. 70 lat kształcenia 1945-2015.)