„Droga do Europy- drogą ku lepszej przyszłości” - artykuł

„Droga do Europy- drogą ku lepszej przyszłości”

Uczniowie naszej szkoły wybierają lepszą przyszłość ! Już  5 maja 2019r. grupa 16  uczniów z klas: II i III Technikum w zawodzie technik rolnik oraz w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych  wyjedzie na 4- tygodniowe praktyki zawodowe do Rimini we Włoszech. Praktyki zawodowe w sektorze rolniczym i gastronomicznym są realizowane w ramach projektu: „ Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na zasadach Programu Erasmus + sektor Kształcenie i szkolenie zawodowe współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W roku szkolnym 2018/2018 nasza   szkoła  wygrała konkurs  na organizację praktyk zagranicznych. Projekt uzyskał akceptację Zarządu Powiatu Wągrowieckiego, Starosty Wągrowieckiego  -  Tomasza Kranca i w związku z tym została zawarta  umowa finansowa o numerze: POWERVET – 2018-1-PL01-KA102-049391 pomiędzy Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji ( FRSE) a Powiatem Wągrowieckim. Kwota dofinansowania na realizację  praktyk zagranicznych we Włoszech w Rimini wynosi  43282 euro, tj. 186 640, 64 zł. Projekt jest realizowany w terminie: 01.10.2018r.- 31.12.2019r. Partnerem zagranicznym  w projekcie dla naszej szkoły jest  organizacja przyjmująca we Włoszech- Sistema Turismo s.r.l. Projekt jest odpowiedzią na potrzebę właściwego przygotowania naszej młodzieży do podjęcia aktywności zawodowej i powiązania kształcenia zawodowego z potrzebami rynku pracy. Przewidywane  rezultaty podjęcia przez uczniów pracy na praktykach zagranicznych są niezmiernie korzystne  dla przyszłych absolwentów, ponieważ uczniowie : poszerzą swoją  wiedzę i umiejętności w zakresie kształcenia zawodowego, zdobędą doświadczenie w przedsiębiorstwach międzynarodowych adekwatnie do kierunku kształcenia w sektorach rolniczym i gastronomicznym, udoskonalą  język angielski, zdobędą certyfikaty: Europass- Mobility oraz uznanie kwalifikacji, umiejętności i kompetencji nabytych w czasie praktyk zawodowych zgodnie z zasadami systemu ECVET. Udział  uczniów w praktykach zagranicznych jest całkowicie bezpłatny. Uczniowie w czasie pobytu mają zagwarantowane: pokrycie kosztów podróży, zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia, kieszonkowe, odzież ochronną do pracy, program kulturowy- wycieczki, organizację czasu wolnego, opiekę opiekuna z ramienia firmy przyjmującej Sistema Turismo. Przed wyjazdem uczniowie zostaną objęci kursem językowym z języka angielskiego oraz pedagogiczno- kulturowym. Projekt opracowała Barbara Krajniak- Vinke.