Monitoring praktyk w zawodzie technik rolnik

Monitoring przebiegu praktyk zawodowych uczniów  Zespole Szkół im. Karola Libelta

w ramach projektu: „ Praktyki zagraniczne we Włoszech szansą na rozwój zawodowy”

o numerze: 2020-1-PL01-KA102-079748 w ramach programu ERASMUS + Mobilność osób uczących się i kadry w ramach kształcenia zawodowego.

Minęły już dwa tygodnie pobytu uczniów na praktykach zawodowych  w Rimini. Wizytacja miejsc praktyk została przeprowadzona przez koordynatora Barbarę Krajniak- Vinke, opiekuna grupy- Brygidę Spychałę  i pracownika organizacji przyjmującej we Włoszech Sistema Turismo – Stefano de Bonis.

Uczniowie uczący się w technikum w zawodzie technik rolnik i technik agrobiznesu odbywają praktyki w firmach: Azienda Agricola di Fabbri Andrea, Societa Agricola Grottarossa S.R.L., Le Rossini.  Firmy specjalizują się w prowadzeniu gospodarstwa agroturystycznego oraz w uprawie ekologicznej warzyw i owoców. Prowadzą również plantację drzew oliwnych. Największą atrakcją dla uczniów jest praca w firmie Podere Dell’Angelo specjalizującej  się w uprawie winorośli i produkcji wina. Prowadzą również plantację drzew oliwnych. Uczniowie poznają warunki klimatyczne regionu Emilia Romania, ukształtowanie terenu i wpływu na sposób prowadzenia gospodarstwa, warunki glebowe oraz rodzaj upraw prowadzonych w gospodarstwie, gdzie  dominuje zasada biodynamiczna. We wszystkich  gospodarstwach, gdzie przebywają uczniowie, prowadzone są  uprawy  ekologiczne.  Niekiedy zaskoczeniem dla uczniów jest poznanie drzew, np. migdałowców uprawianych jako drzewa owocowe, drzew granatów, które w naszej strefie klimatycznej nie występują. Pracodawcy we wszystkich wizytowanych firmach bardzo pozytywnie wypowiadali się o naszych uczniach,  o sumienności, rzetelności wykonywanych prac oraz o odpowiedzialności za wykonanie zadania.

Koordynator: Barbara Krajniak- Vinke