Praktyki zagraniczne - „Droga do Europy- drogą ku lepszej przyszłości” ze środków PO WER na zasadach Programu ERASMUS+ 2018-1-PL01-KA102-049391

,,Droga do Europy- drogą ku lepszej przyszłości"

Projekt jest realizowany w terminie: 01.10.2018 r.- 31.12.2019 r.

W praktykach  zagranicznych  w wymiarze 4 tygodni  będą uczestniczyli  uczniowie klasy II i III Technikum w zawodzie technik rolnik (8 uczestników)                i technik żywienia i usług gastronomicznych (8 uczestników).  Razem w praktykach weźmie  udział 16 uczniów oraz dwóch opiekunów.

Praktyki odbędą się w terminie 05.05.2019 r. - 1.06.2019 r. ( w tym dwa dni podróży).

Partnerem zagranicznym  w projekcie dla naszej szkoły jest  organizacja przyjmująca : Sistema Turismo s.r.l., Potenza, Viale Vincenzo Verrastro 17C, 85 100 Włochy, strona internetowa: www.sistematurismo.it, , która zajmuje się całkowitą organizacją pobytu uczniów w Rimini.

Projekt jest odpowiedzią na potrzebę właściwego przygotowania naszej młodzieży do podjęcia aktywności zawodowej i powiązania kształcenia zawodowego z potrzebami rynku pracy.

Celami szczegółowymi realizacji projektu są:

• podniesienie kompetencji zawodowych uczniów i nauczycieli w zakresie merytorycznym jak i stosowania innowacyjnych metod i form nauczania, stosowania dobrych praktyk jako wynik doświadczeń i obserwacji rezultatów praktyki zawodowej uczniów w ramach programu,
  • podniesienie poziomu kluczowych kompetencji i umiejętności uczniów, zwłaszcza pod względem przydatności na rynku pracy,
  • poprawa nauczania i uczenia się języków obcych kluczem do komunikacji międzynarodowej w społeczeństwie Unii Europejskiej,
  • poznanie kultury Włoch, realiów życia we Włoszech, obyczajów, potrzeby akceptacji i tolerancji przy współpracy z ludźmi o innej kulturze narodowej,
  • poznanie środowiska pracy w przedsiębiorstwach zagranicznych w branży gastronomicznej i rolniczej,
  • zwiększenie motywacji nauczycieli do przyszłych działań na rzecz młodzieży i rozwoju osobistego, poszerzenie aktywności o wymiar międzynarodowy, nawiązanie kontaktów ze szkołami międzynarodowymi w celu wymiany doświadczeń,
  • zwiększenie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej Zespołu Szkół im. K. Libelta w Gołańczy o profilu technicznym prowadzącej kształcenie zawodowe poprzez realizację mobilności uczniów na zagraniczne praktyki zawodowe dające szansę na znalezienie zatrudnienia po ukończeniu szkoły.

Oczekiwane rezultaty:

• poszerzenie wiedzy i umiejętności w zakresie kształcenia zawodowego, zdobycie doświadczenia w przedsiębiorstwach międzynarodowych adekwatnie do kierunku kształcenia w sektorach rolniczym i gastronomicznym,
  • podniesienie kompetencji językowych. Zwiększenie szans uczniów na zatrudnienie oraz uczestnictwo w europejskim rynku pracy,
  • potwierdzenie nabytych umiejętności dokumentem Europass- Mobility,
  • uznanie kwalifikacji, umiejętności i kompetencji nabytych w czasie praktyk zawodowych zgodnie z zasadami systemu ECVET,
  • przygotowanie materiałów z praktyk w postaci prezentacji, opracowania zajęć metodą projektu, pokazu do wykorzystania na zajęciach w szkole. W przyszłości udział w miesięcznych praktykach zagranicznych można wpisać do swojego CV, co zwiększy atrakcyjność naszych absolwentów na rynku pracy krajowym jak i zagranicznym.

Udział  uczniów w praktykach zagranicznych jest całkowicie bezpłatny.

Uczniowie w czasie pobytu mają zagwarantowane:

• pokrycie kosztów podróży ( podróż na trasie Gołańcz- Rimini ( Włochy) i drogę powrotną oraz koszty przejazdu komunikacją publiczną w miejscu odbywania praktyki,
  • pokrycie kosztów ubezpieczenia,
  • pokrycie kosztów pobytu ( zakwaterowanie i wyżywienie),
  • kieszonkowe- wypłacone zgodnie z umową zawartą z uczestnikiem Projektu- przed wyjazdem,
  • pokrycie kosztów przygotowania do wyjazdu ( kurs językowy w wymiarze 30 godzin, kurs pedagogiczny w wymiarze 6 godzin, kurs kulturowy w wymiarze 10 godzin),
  • odzież ochronną do pracy,
  • program kulturowy- wycieczki, organizację czasu wolnego,
  • opiekę opiekuna z ramienia firmy przyjmującej Sistema Turismo,
  • zagwarantowane również miejsca praktyk w firmach u pracodawców.

Przed wyjazdem uczniowie zostaną doskonale przygotowani pod względem językowym – uczestnicy zakwalifikowani do uczestniczenia  w praktykach  odbędą kurs  z języka angielskiego w wymiarze 30 godzin , otrzymają materiały edukacyjne do nauki języka oraz kurs przygotowawczy z pomocy psychologiczno- pedagogicznej oraz kultury śródziemnomorskiej. Ponadto zostaną wyposażeni we wszystkie potrzebne informacje ze strony szkoły jak i organizacji przyjmującej – Sistema Turismo.

Od  dnia 28 listopada 2018 r. do dnia 10.12 2018 r. trwa rekrutacja kandydatów do wyjazdu.

Na stronie internetowej szkoły jest umieszczony Regulamin Rekrutacji i Uczestnictwa  Projekcie,

z którym należy się zapoznać i podpisać , w przypadku uczniów niepełnoletnich podpisują Rodzice lub opiekunowie prawni uczniów oraz Formularz Zgłoszeniowy.

Dokumenty te można wydrukować samodzielnie ze strony internetowej lub zgłosić się po nie do koordynatora Projektu- p. Barbary Krajniak- Vinke.

Wypełnione i podpisane dokumenty należy złożyć u Koordynatora do dnia 10.12 2018.

Zapraszamy!!!

Dokumety dotyczące przystąpienia do projektu znajdują się w zakładce Projekty unijne - PRAKTYKI ZAGRANICZNE