Zespół Szkół im. Karola Libelta w Gołańczy

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 1067915
    • Do końca roku: 243 dni
    • Do wakacji: 50 dni
  • Kartka z kalendarza

Promocja zawodów w naszej szkole

                                                   

W ramach projektu realizowanego na platformie eTwinning  „Kreatywni mogą więcej” oraz upowszechniania rezultatów kształcenia uzyskanych podczas praktyk zagranicznych naszych uczniów we Włoszech w Rimini w ramach realizacji projektu:” Droga do Europy- drogą ku lepszej przyszłości” ze środków PO WER na zasadach Programu ERASMUS+ sektor kształcenie i szkolenie zawodowe 15 stycznia 2020 r.  gościliśmy w naszej szkole  uczniów z klasy VIII ze Szkoły Podstawowej im. K. Nowaka w Dąbrówce k/ Poznania wraz z wychowawcą Tomaszem Ordzą, który również pełni funkcję ambasadora platformy eTwinning.

Uczniowie naszej szkoły- klasa IaT-ż oraz nasi Goście pod kierunkiem Igi Zmudzińskiej uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, gdzie wspólnie uczyli się jak wypiekać pizzę. Recepturą i sposobem wykonania tego popularnego we Włoszech dania podzieliły się doświadczone w tej branży uczestniczki praktyk zagranicznych- Paulina Abram i Monika Abram. Gościem specjalnym  tego spotkania był Roberto Garau, który opowiedział o tradycjach kulinarnych we Włoszech, sposobie przyrządzania i serwowania dań, głównie pizzy, ale też spaghetti. Inna uczestniczka praktyk zagranicznych – Sandra Przybylska podzieliła się wrażeniami i doświadczeniami z pobytu we Włoszech i zachęcała uczniów, aby korzystali z okazji  uczestniczenia w programie Erasmus +, ponieważ płyną z tego tylko same korzyści, m.in. doskonalenie języka angielskiego jak również zdobywanie  doświadczenia w branży. Jest dumna, że mogła zdobywać doświadczenie w restauracji odznaczonej trzy razy gwiazdką Michelin. Przede wszystkim podkreśliła w swojej wypowiedzi, że  miesięczny staż w środowisku międzynarodowym kształci umiejętności interpersonalne, współpracy w grupie jak również postawy takie jak: odpowiedzialności za powierzone zadanie, rozwoju przedsiębiorczości i kreatywności. Praktyki zagraniczne rozwijają poczucie  własnej wartości, otwarcia na świat, jego różnorodność kulturową i językową.  Zostają przełamane bariery lęku i niepewności w obcym środowisku a zostaje satysfakcja z dobrze wypełnionego zadania i wiary we własne możliwości. Korzyścią dla praktykantów jest uzyskanie certyfikatów poświadczających odbycie miesięcznego stażu w zagranicznych przedsiębiorstwach a także dokumentu Europass Mobilność oraz zaświadczenie o uczestniczeniu w 30- godzinnym kursie językowym z języka angielskiego.

Następnym punktem programu była wizyta Gości w stajni ARGO w Szamocinie, w której nasi uczniowie realizują zajęcia praktyczne w zawodzie technik hodowca koni. Aleksandra Suda- właścicielka stadniny, która jest jednocześnie  nauczycielką przedmiotów zawodowych w naszej szkole, zapoznała uczniów ze specyfiką zawodu – technika hodowcy koni. Uczniowie  zwiedzili stadninę, zobaczyli sposób przygotowania koni do jazdy i treningu. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze i mamy nadzieję, że choć w minimalnym stopniu przybliżyliśmy uczniom klasy VIII aspekty pracy w zawodach technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik hodowca koni.

                                                                                                  Barbara Krajniak- Vinke